Кукурудза – досконала і прибуткова культура

Якщо деякі підприємства народжуються на основі інвестицій вільного капіталу в готові проекти, або навпаки, стартують з нуля для накопичення капіталу на всьому, на чому можна заробити, то концепція народження і розвитку нашого підприємства базувалася на роботі тільки з однієї сільськогосподарською культурою – кукурудзою. Але при цьому ставилася перша і головна задача, що передбачає максимальне глибоке її наукове опрацювання в генетичному, селекційному і технологічному аспекті. Друге завдання було продовженням і повним контролем результатів першої. Це виробництво насіння всіх генерацій і поколінь з переробкою на власних заводах.

Насінництво – це сфера, яка вже в більшій мірі знаходиться на стику науки і виробництва. Це сфера, один сегмент якої використовує наукові знання і інформацію з області селекції і генетики, а інші сегменти перетинаються з технологіями аграрного виробництва і заводської переробки.

Далі – готовий до продажу товар надходить на ринок. Цей етап не зовсім правильно буде назвати завершальним. Саме ця ланка дає живлення першим двом сферам. І її можна вважати найважливішою ланкою кругообігу капіталу в нашому бізнесі. Його ефективність і збалансованість, як ми зараз вже зрозуміли, не менш складна і важлива складова, ніж перші дві сфери.
– Ви себе вважаєте більше бізнесменом або вченим? Наскільки вдається поєднувати різні сфери діяльності, ось ця ваша різноплановість допомагає або заважає жити?
– У календарі є свято – День боса. Колись близькі мені люди сказали, що це не моє свято, адже я не відповідаю критеріям. Вони відзначили: ось твій заступник – це справжній бос, а в тебе немає нічого подібного. Мабуть, все ж босом частіше народжуються, ніж стають. У мене приємні емоційні асоціації викликає фото мого друга-фермера з Грузії, де він з палицею пасе свою отару овець і кіз на тлі неповторно красивих природних ландшафтів Кавказьких гір. Мій друг з філософської суті ближче до усвідомлення того, ким ти є в цьому світі, приносиш добро і користь, або робиш щось протилежне. Між людиною і природою – взаєморозуміння, емоційний спокій, єдність і потреба один в одному. Ось десь таку філософську гармонію мені хотілося б відчувати в Компанії МАЇС. Сподіваюся, я відповів на Ваше питання?
– Якщо чесно, до кінця не все зрозуміло. Для себе роблю висновок, що намагаєтеся сховатися за лейблом «МАЇС» …
– Я за всіма канонами, які характерні для боса, не підходжу. Бос – це певний спосіб життя, жорсткий характер, відповідний стиль поведінки. Це публічна особа, з добре поставленим голосом. У мене немає великих амбіцій, мені не потрібен статус боса. Ніколи на боса не вчився, ніколи не прагнув їм бути, я просто займаюся своєю справою.
– Може, думаєте іноді, а чи не повернутися в науку?
– Повернутися в науку – втратити свободу. Я контролюю всі напрямки компанії, визначаю плани і стратегію розвитку. Свого часу пішов з державної установи, щоб отримати свободу і займатися улюбленою справою, а не виконувати чиїсь вказівки.
– Чим керуєтеся і на кого орієнтуєтеся в прийнятті рішень? Що в бізнесі головне?
– Взагалі не можу уявити, як в одному образі може вміститися непоєднуване – відчайдушність і виваженість … Напевно, це гримуча суміш російських та українських генів. Буває важко себе приборкати, а буває неможливо зрушити. Мені часто в таких ситуаціях допомагають близькі та колеги на роботі. Спасибі їм. Мені подобаються рекомендації для ведення успішного бізнесу: «Сильніше тиснути на педаль, щоб не впасти з велосипеда» і «Пружину треба вміти і не боятися стиснути до кінця, вона потім розправиться».
– Чи дотримуєтеся будь-яких принципів і правил в життя в цілому і в бізнесі зокрема?
– Ось деякі, які спливли в пам’яті моментально: «За все треба платити», «Безкоштовний сир тільки в мишоловці», «Тримати слово», «Визнавати власні помилки».
– Як давно Ви в аграрній сфері? Як вийшло, що Ви потрапили у сферу насіння? Це покликання або випадок? Якщо відмотати плівку часу назад, стали б займатися селекцією кукурудзи, або обрали б інший шлях?
– У четвертому класі середньої загальноосвітньої школи ми писали перший твір на тему «Ким ти хочеш стати?». Мені тоді було 10 або 11 років. І перша моя вчителька, Галина Федорівна, прочитала твір на випускному вечорі після закінчення 10 класу. Там було написано: «Хочу стати агрономом, як мій дядько, та виводити нові сорти». Ймовірно, в четвертому класі я не мав уявлення про те, що фахівці, які виводять сорти, називаються селекціонерами. Хоча багато селекціонерів спочатку отримали диплом агронома, а вже потім стали селекціонерами. Анітрохи не стверджую, що мій вибір був визначений ще зі шкільної лави, і що ніяких випадковостей і впливів не було. Мої батьки дуже хотіли дати дітям вищу освіту. Я без особливих проблем поступив і закінчив інститут з червоним дипломом і рекомендацією для вступу до аспірантури. Продовження навчання в аспірантурі наполегливо підтримував батько моєї дружини і вона сама. В інституті нас лякали селекцією і не радили вступати до аспірантури за цією спеціальністю. Вважалося, що за цією спеціальністю складно захистити кандидатську дисертацію, практично неможливо вкластися у визначені для захисту терміни. Не буду деталізувати всіх перипетій того періоду, але роботу мені довелося захищати за фахом «селекція і насінництво».
Трудову кар’єру почав в лабораторії селекції. І до теперішнього часу селекція і кукурудза зі мною нерозлучні. Дружба з королевою або царицею триває вже тридцять шостий рік. Повторив би я знову пройдений шлях. Однозначно – так, сподіваючись на шлях в новій Україні з європейськими цінностями і порядками, а також ще необхідно одна важлива умова – мені знову 33.
– Добре, тоді продовжите фразу: якщо щастя не в грошах, то в чому?
– Щастя – коли ти потрібен, коли твоя справа приносить користь. Хочеться, щоб справа, якою займаєшся, мала продовження в майбутньому, незалежно від особистості. Хочу створити в компанії такі умови, щоб не було ситуації: якщо людина відсутня, то робота стоїть. Сам особисто працюю над тим, щоб передати частину повноважень. Але поки так не виходить: на мені дуже багато зав’язано. Відчуваю, що я ще потрібен компанії.
– Чи є у Вас вільний час і на кого або на що його витрачаєте? Чим будете займатися, коли Вам виповниться 70?
– У вільний час планую, як правило, службові відрядження. Це поєднання приємного з корисним. А по дорозі туди-там-назад і відбувається найнесподіваніше і цікаве.
Чим буду займатися після 70? Мало берете. Хочу як академік Валентин Циків. Йому – 93, а він все ще працює …
– Хочете, щоб Ваші діти-внуки продовжили Вашу справа? Наскільки ідея сімейного аграрного бізнесу може бути затребувана в Україні?
– Вони вже продовжують. Їх теоретичний рівень вже на голову вище мого. Практика – справа часу. Як мінімум, вони здатні будуть на всі необхідні позиції запросити гідних фахівців. Вони позбавлені психологічного відбитка системи радянського минулого, швидкість роботи мозкового механізму значно вище і їм буде, сподіваюся, легше приймати правильні рішення. Думаю, що нове покоління в більшій мірі вже готове до інтеграції в європейську політекономічну систему і до просування продукції нашої торгової марки на нові насіннєві ринки. Об’єктивну оцінку і прогноз перспектив сімейних підприємств мені робити складно. Краще з цим можуть впоратися професіонали. Вони будуть враховувати напрямок і специфіку бізнесу, масштаби підприємств, регіональні, релігійні чинники і інші змінні. У сфері насіннєвого бізнесу зі світової практики нам відомо багато успішних сімейних підприємств, як уже з досить тривалою історією, так і нових, які молодше «МАЇСу». Наведу тільки два приклади сімейних компаній, які нам найбільш близькі і ми з ними співпрацюємо. Це словацька сімейна компанія «Sedos», створена талановитим у всіх сенсах Міхалом Седлаком. Вона просунулася найдалі від інших конкурентів у технологіях підготовки і посіву насіння в водорозчинних стрічках. «Sedos» – ровесник «МАЇСу» і також заснована в 1992 році. Нас зараз об’єднав спільний інтерес до реалізації важливої ідеї нової технології в насінництві. Сподіваюся, що незабаром у нас достатньо буде підстав і менше ризиків наші розробки обговорювати публічно. Другий приклад сімейного підприємства, яке молодше «МАЇСУ», але надзвичайно цікаве і перспективне. Це американська селекційна фірма, заснована в 2005 році дуже талановитим селекціонером Едвардом Баумгартнером. Фірма називається «Генетика третього тисячоліття». Ця компанія взяла складний курс на виробництво не ГМО генетики кукурудзи, яка за всіма параметрами повинна бути конкурентною з ГМО-аналогами. Для цього Едвард виконує селекційну роботу в надзвичайно жорстких умовах по тиску на кукурудзу хвороб і шкідників. Це умови Пуерто-Ріко. Другий рік ми з цієї сімейною компанією співпрацюємо і також очікуємо дуже перспективний результат.
– Ви кандидат сільськогосподарських наук, можна як мінімум писати докторську … Самі кажете, що через багато років хотіли б у чомусь бути схожими на Цикова, але ж він – академік. Матеріалу для дисертації досить, що заважає?
– Наукові ступені можуть бути в певних умовах самоціллю, це коли ти робиш кар’єру вченого. Я думаю, щоб займатися науковими дослідженнями, прагнути до якоїсь мети, не обов’язково мати вчений ступінь. Є дуже багато прикладів, що чим вагоміший фахівець, то його зовсім не турбує, яка у нього наукова ступінь, він захоплений своєю справою, яку знає і хоче займатися. Атрибути не головне, це просто формальність. Для мене авторитет – мій учитель Євген Дудка, кандидат біологічних наук, але він так і не став доктором наук. Я вважаю, що він зробив внесок в науку не менше, ніж багато професорів, академіків. Це дилема з категорії «форма і зміст». В одній ситуації важливо, що є вчена ступінь. Наприклад, коли ти викладач у вузі, або коли кар’єра і керівна посада від цього залежить. У приватному бізнесі атрибути менш значущі, ніж в державних установах. Більш того, в наших реаліях, навіть якщо я захищу дисертацію, то 99% скажуть, що купив.
– Найімовірніше, працюючи в Європі або Америці, Ви були б відомою і багатою людиною. Чи надходили пропозиції про роботу від міжнародних компаній? Якщо так, то чому Ви відмовилися?
– Працюючи в Україні, мені достатньо всього Вами перерахованого. Хоча я і не відношу себе ні до великих, ні до відомих, ні, тим більше, до багатих. Чи зміг би я більше самореалізуватися в іншій країні – не впевнений. В Україні ми розвивали свій бізнес, часто випереджаючи формування законодавчого поля. З багатьох питань ми стикалися з повною відсутністю не те що будь-якої правової платформи, а навіть подібних прикладів. Ми своїми кроками випереджали розробку і прийняття деяких регуляторних актів і в сфері зовнішньоекономічних відносин, і в сфері насіннєвого і сортового контролю, і в інших сферах. Не було б подібних ситуацій – напевно, до цих пір не було б зараз вже діючих правових норм. Це великий ризик. Ризикуючи, ми, до певної міри, стимулювали і прискорювали формування нинішньої діючої законодавчої бази. Зовсім не впевнений, що це було б можливим у будь-якій країні. На роботу за межі України ніхто всерйоз не запрошував. Та й думок подібних у мене ніколи не виникало.
– Ви часто буваєте в інших країнах світу. Що відрізняє і / або виділяє українського представника аграрного бізнесу від колег-американців, індійців, італійців?
– Відразу скажу, що мені щастило в житті на хороших людей і в Україні, і за її межами. Для мене найближче за сприйняттям і розумінням – італійці. Вони найбільш відкриті, щедрі і веселі. Розуміють наш гумор. Індуси завжди викликають позитивні емоції і мимовільну посмішку, вони завжди щасливі і в чомусь, по-дитячому, наївні. Швидко вчаться, дуже просунуті, як і українці, в IT-технологіях. Індуси дуже універсальні, гнучкі і не вимогливі до умов життя.
Американці – люди слова, честі і пунктуальності. З ними приємно мати справу. Багато чому можна і потрібно вчитися. Це, дійсно, суспільство сміливих, відданих, що йдуть попереду планети всієї, що об’єдналися під символом свободи, незалежності і честі. Сполучені Штати можуть бути вищими орієнтиром для розвитку України.
– Спостерігаючи за Вами останні роки, складається враження, що у Вас відкрилося друге дихання: Ви готові гори звернути, але вивести «МАЇС» на орбіту транснаціональних і всесвітньо відомих компаній. Що надихає і додає сили? Так чи інакше, ситуація в країні не найпростіша, конкуренція на ринку насіння посилюється, рішення влади не завжди конструктивні …
– Дякую. Ви щось перебільшуєте, провокуєте або діагностуєте мене на адекватність. Мій і Ваш діагноз розходяться. Те, що ми зараз можемо бачити в діяльності «МАЇС», – це інерція. Важливо своєчасно розкрутити маховик. Далі включається мудрість, може бути … Мудрість – це спадкова ознака, набута, або ознака старості? Краще на цьому місці зупинитися і далі не розмірковувати …
-Якщо подивитися на ряд моментів Вашої біографії: навчання, наука, розвиток бізнесу, власний завод … Так і хочеться запитати: Ви досягли кульмінації у своєму розвитку і бізнесі, або заповітна вершина ще попереду?
– На один з рекламних атрибутів «МАЇС», перефразувавши відомий вислів, ми нанесли напис у власній редакції. Ця гра слів відображає філософію бізнесу нашої команди: «Досконалість кукурудзи безмежна». Думаю, буде важко будь-кому краще і хитріше відповісти на Ваше питання.
Якщо деякі підприємства народжуються на основі інвестицій вільного капіталу в готові проекти, або навпаки, стартують з нуля для накопичення капіталу на всьому, на чому можна заробити, то концепція народження і розвитку нашого підприємства базувалася на роботі тільки з однієї сільськогосподарською культурою – кукурудзою. Але при цьому ставилася перша і головна задача, що передбачає максимальне глибоке її наукове опрацювання в генетичному, селекційному і технологічному аспекті. Друге завдання було продовженням і повним контролем результатів першої. Це виробництво насіння всіх генерацій і поколінь з переробкою на власних заводах. Насінництво – це сфера, яка вже в більшій мірі знаходиться на стику науки і виробництва. Це сфера, один сегмент якої використовує наукові знання і інформацію з області селекції і генетики, а інші сегменти перетинаються з технологіями аграрного виробництва і заводської переробки. Далі – готовий до продажу товар надходить на ринок. Цей етап не зовсім правильно буде назвати завершальним. Саме ця ланка дає живлення першим двом сферам. І її можна вважати найважливішою ланкою кругообігу капіталу в нашому бізнесі. Його ефективність і збалансованість, як ми зараз вже зрозуміли, не менш складна і важлива складова, ніж перші дві сфери.
– Ви себе вважаєте більше бізнесменом або вченим? Наскільки вдається поєднувати різні сфери діяльності, ось ця ваша різноплановість допомагає або заважає жити?
– У календарі є свято – День боса. Колись близькі мені люди сказали, що це не моє свято, адже я не відповідаю критеріям. Вони відзначили: ось твій заступник – це справжній бос, а в тебе немає нічого подібного. Мабуть, все ж босом частіше народжуються, ніж стають. У мене приємні емоційні асоціації викликає фото мого друга-фермера з Грузії, де він з палицею пасе свою отару овець і кіз на тлі неповторно красивих природних ландшафтів Кавказьких гір. Мій друг з філософської суті ближче до усвідомлення того, ким ти є в цьому світі, приносиш добро і користь, або робиш щось протилежне. Між людиною і природою – взаєморозуміння, емоційний спокій, єдність і потреба один в одному. Ось десь таку філософську гармонію мені хотілося б відчувати в Компанії МАЇС. Сподіваюся, я відповів на Ваше питання?
– Якщо чесно, до кінця не все зрозуміло. Для себе роблю висновок, що намагаєтеся сховатися за лейблом «МАЇС» …
– Я за всіма канонами, які характерні для боса, не підходжу. Бос – це певний спосіб життя, жорсткий характер, відповідний стиль поведінки. Це публічна особа, з добре поставленим голосом. У мене немає великих амбіцій, мені не потрібен статус боса. Ніколи на боса не вчився, ніколи не прагнув їм бути, я просто займаюся своєю справою.
– Може, думаєте іноді, а чи не повернутися в науку?
– Повернутися в науку – втратити свободу. Я контролюю всі напрямки компанії, визначаю плани і стратегію розвитку. Свого часу пішов з державної установи, щоб отримати свободу і займатися улюбленою справою, а не виконувати чиїсь вказівки.
– Чим керуєтеся і на кого орієнтуєтеся в прийнятті рішень? Що в бізнесі головне?
– Взагалі не можу уявити, як в одному образі може вміститися непоєднуване – відчайдушність і виваженість … Напевно, це гримуча суміш російських та українських генів. Буває важко себе приборкати, а буває неможливо зрушити. Мені часто в таких ситуаціях допомагають близькі та колеги на роботі. Спасибі їм. Мені подобаються рекомендації для ведення успішного бізнесу: «Сильніше тиснути на педаль, щоб не впасти з велосипеда» і «Пружину треба вміти і не боятися стиснути до кінця, вона потім розправиться».
– Чи дотримуєтеся будь-яких принципів і правил в життя в цілому і в бізнесі зокрема?
– Ось деякі, які спливли в пам’яті моментально: «За все треба платити», «Безкоштовний сир тільки в мишоловці», «Тримати слово», «Визнавати власні помилки».
– Як давно Ви в аграрній сфері? Як вийшло, що Ви потрапили у сферу насіння? Це покликання або випадок? Якщо відмотати плівку часу назад, стали б займатися селекцією кукурудзи, або обрали б інший шлях?
– У четвертому класі середньої загальноосвітньої школи ми писали перший твір на тему «Ким ти хочеш стати?». Мені тоді було 10 або 11 років. І перша моя вчителька, Галина Федорівна, прочитала твір на випускному вечорі після закінчення 10 класу. Там було написано: «Хочу стати агрономом, як мій дядько, та виводити нові сорти». Ймовірно, в четвертому класі я не мав уявлення про те, що фахівці, які виводять сорти, називаються селекціонерами. Хоча багато селекціонерів спочатку отримали диплом агронома, а вже потім стали селекціонерами. Анітрохи не стверджую, що мій вибір був визначений ще зі шкільної лави, і що ніяких випадковостей і впливів не було. Мої батьки дуже хотіли дати дітям вищу освіту. Я без особливих проблем поступив і закінчив інститут з червоним дипломом і рекомендацією для вступу до аспірантури. Продовження навчання в аспірантурі наполегливо підтримував батько моєї дружини і вона сама. В інституті нас лякали селекцією і не радили вступати до аспірантури за цією спеціальністю. Вважалося, що за цією спеціальністю складно захистити кандидатську дисертацію, практично неможливо вкластися у визначені для захисту терміни. Не буду деталізувати всіх перипетій того періоду, але роботу мені довелося захищати за фахом «селекція і насінництво».
Трудову кар’єру почав в лабораторії селекції. І до теперішнього часу селекція і кукурудза зі мною нерозлучні. Дружба з королевою або царицею триває вже тридцять шостий рік. Повторив би я знову пройдений шлях. Однозначно – так, сподіваючись на шлях в новій Україні з європейськими цінностями і порядками, а також ще необхідно одна важлива умова – мені знову 33.
– Добре, тоді продовжите фразу: якщо щастя не в грошах, то в чому?
– Щастя – коли ти потрібен, коли твоя справа приносить користь. Хочеться, щоб справа, якою займаєшся, мала продовження в майбутньому, незалежно від особистості. Хочу створити в компанії такі умови, щоб не було ситуації: якщо людина відсутня, то робота стоїть. Сам особисто працюю над тим, щоб передати частину повноважень. Але поки так не виходить: на мені дуже багато зав’язано. Відчуваю, що я ще потрібен компанії.
– Чи є у Вас вільний час і на кого або на що його витрачаєте? Чим будете займатися, коли Вам виповниться 70?
– У вільний час планую, як правило, службові відрядження. Це поєднання приємного з корисним. А по дорозі туди-там-назад і відбувається найнесподіваніше і цікаве.
Чим буду займатися після 70? Мало берете. Хочу як академік Валентин Циків. Йому – 93, а він все ще працює …
– Хочете, щоб Ваші діти-внуки продовжили Вашу справа? Наскільки ідея сімейного аграрного бізнесу може бути затребувана в Україні?
– Вони вже продовжують. Їх теоретичний рівень вже на голову вище мого. Практика – справа часу. Як мінімум, вони здатні будуть на всі необхідні позиції запросити гідних фахівців. Вони позбавлені психологічного відбитка системи радянського минулого, швидкість роботи мозкового механізму значно вище і їм буде, сподіваюся, легше приймати правильні рішення. Думаю, що нове покоління в більшій мірі вже готове до інтеграції в європейську політекономічну систему і до просування продукції нашої торгової марки на нові насіннєві ринки. Об’єктивну оцінку і прогноз перспектив сімейних підприємств мені робити складно. Краще з цим можуть впоратися професіонали. Вони будуть враховувати напрямок і специфіку бізнесу, масштаби підприємств, регіональні, релігійні чинники і інші змінні. У сфері насіннєвого бізнесу зі світової практики нам відомо багато успішних сімейних підприємств, як уже з досить тривалою історією, так і нових, які молодше «МАЇСу». Наведу тільки два приклади сімейних компаній, які нам найбільш близькі і ми з ними співпрацюємо. Це словацька сімейна компанія «Sedos», створена талановитим у всіх сенсах Міхалом Седлаком. Вона просунулася найдалі від інших конкурентів у технологіях підготовки і посіву насіння в водорозчинних стрічках. «Sedos» – ровесник «МАЇСу» і також заснована в 1992 році. Нас зараз об’єднав спільний інтерес до реалізації важливої ідеї нової технології в насінництві. Сподіваюся, що незабаром у нас достатньо буде підстав і менше ризиків наші розробки обговорювати публічно. Другий приклад сімейного підприємства, яке молодше «МАЇСУ», але надзвичайно цікаве і перспективне. Це американська селекційна фірма, заснована в 2005 році дуже талановитим селекціонером Едвардом Баумгартнером. Фірма називається «Генетика третього тисячоліття». Ця компанія взяла складний курс на виробництво не ГМО генетики кукурудзи, яка за всіма параметрами повинна бути конкурентною з ГМО-аналогами. Для цього Едвард виконує селекційну роботу в надзвичайно жорстких умовах по тиску на кукурудзу хвороб і шкідників. Це умови Пуерто-Ріко. Другий рік ми з цієї сімейною компанією співпрацюємо і також очікуємо дуже перспективний результат.
– Ви кандидат сільськогосподарських наук, можна як мінімум писати докторську … Самі кажете, що через багато років хотіли б у чомусь бути схожими на Цикова, але ж він – академік. Матеріалу для дисертації досить, що заважає?
– Наукові ступені можуть бути в певних умовах самоціллю, це коли ти робиш кар’єру вченого. Я думаю, щоб займатися науковими дослідженнями, прагнути до якоїсь мети, не обов’язково мати вчений ступінь. Є дуже багато прикладів, що чим вагоміший фахівець, то його зовсім не турбує, яка у нього наукова ступінь, він захоплений своєю справою, яку знає і хоче займатися. Атрибути не головне, це просто формальність. Для мене авторитет – мій учитель Євген Дудка, кандидат біологічних наук, але він так і не став доктором наук. Я вважаю, що він зробив внесок в науку не менше, ніж багато професорів, академіків. Це дилема з категорії «форма і зміст». В одній ситуації важливо, що є вчена ступінь. Наприклад, коли ти викладач у вузі, або коли кар’єра і керівна посада від цього залежить. У приватному бізнесі атрибути менш значущі, ніж в державних установах. Більш того, в наших реаліях, навіть якщо я захищу дисертацію, то 99% скажуть, що купив.
– Найімовірніше, працюючи в Європі або Америці, Ви були б відомою і багатою людиною. Чи надходили пропозиції про роботу від міжнародних компаній? Якщо так, то чому Ви відмовилися?
– Працюючи в Україні, мені достатньо всього Вами перерахованого. Хоча я і не відношу себе ні до великих, ні до відомих, ні, тим більше, до багатих. Чи зміг би я більше самореалізуватися в іншій країні – не впевнений. В Україні ми розвивали свій бізнес, часто випереджаючи формування законодавчого поля. З багатьох питань ми стикалися з повною відсутністю не те що будь-якої правової платформи, а навіть подібних прикладів. Ми своїми кроками випереджали розробку і прийняття деяких регуляторних актів і в сфері зовнішньоекономічних відносин, і в сфері насіннєвого і сортового контролю, і в інших сферах. Не було б подібних ситуацій – напевно, до цих пір не було б зараз вже діючих правових норм. Це великий ризик. Ризикуючи, ми, до певної міри, стимулювали і прискорювали формування нинішньої діючої законодавчої бази. Зовсім не впевнений, що це було б можливим у будь-якій країні. На роботу за межі України ніхто всерйоз не запрошував. Та й думок подібних у мене ніколи не виникало.
– Ви часто буваєте в інших країнах світу. Що відрізняє і / або виділяє українського представника аграрного бізнесу від колег-американців, індійців, італійців?
– Відразу скажу, що мені щастило в житті на хороших людей і в Україні, і за її межами. Для мене найближче за сприйняттям і розумінням – італійці. Вони найбільш відкриті, щедрі і веселі. Розуміють наш гумор. Індуси завжди викликають позитивні емоції і мимовільну посмішку, вони завжди щасливі і в чомусь, по-дитячому, наївні. Швидко вчаться, дуже просунуті, як і українці, в IT-технологіях. Індуси дуже універсальні, гнучкі і не вимогливі до умов життя.
Американці – люди слова, честі і пунктуальності. З ними приємно мати справу. Багато чому можна і потрібно вчитися. Це, дійсно, суспільство сміливих, відданих, що йдуть попереду планети всієї, що об’єдналися під символом свободи, незалежності і честі. Сполучені Штати можуть бути вищими орієнтиром для розвитку України.
– Спостерігаючи за Вами останні роки, складається враження, що у Вас відкрилося друге дихання: Ви готові гори звернути, але вивести «МАЇС» на орбіту транснаціональних і всесвітньо відомих компаній. Що надихає і додає сили? Так чи інакше, ситуація в країні не найпростіша, конкуренція на ринку насіння посилюється, рішення влади не завжди конструктивні …
– Дякую. Ви щось перебільшуєте, провокуєте або діагностуєте мене на адекватність. Мій і Ваш діагноз розходяться. Те, що ми зараз можемо бачити в діяльності «МАЇС», – це інерція. Важливо своєчасно розкрутити маховик. Далі включається мудрість, може бути … Мудрість – це спадкова ознака, набута, або ознака старості? Краще на цьому місці зупинитися і далі не розмірковувати …
-Якщо подивитися на ряд моментів Вашої біографії: навчання, наука, розвиток бізнесу, власний завод … Так і хочеться запитати: Ви досягли кульмінації у своєму розвитку і бізнесі, або заповітна вершина ще попереду?
– На один з рекламних атрибутів «МАЇС», перефразувавши відомий вислів, ми нанесли напис у власній редакції. Ця гра слів відображає філософію бізнесу нашої команди: «Досконалість кукурудзи безмежна». Думаю, буде важко будь-кому краще і хитріше відповісти на Ваше питання.

Залишити свій голос

0 балів
За Проти

Всього голосів: 0

За: 0

За у відсотках: 0.000000%

Проти: 0

Проти у відсотках: 0.000000%

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *